Airbag Tamiri Nasıl Yapılıyor? - Oto Forum

Yeni Cevap   Paylaş Son Cevap

erkan211 37596 kez okundu, 11 üye cevap verdi (08 Mayıs 2008) Mitsubishi
L200

Airbag Tamiri Nasıl Yapılıyor?

Patlayan airbag torbası dikilerek yerine takılıyor ve eski patlamış gaz tüpünün yerine yurt dışından gayri resmi yollarla getirilen airbag tüpleri yine ilkel şartlarda çekiçle ve tornavidayla yerine oturtuluyor. Bazen aralarında boşluk dahi oluyor.

Eski Airbag kontrol ünitelerinin içi açılarak daha önce patladığı için hafızasında "patlamış" olarak algılanan bilgi silinerek "patlamamış" ünitenin çipinin içerisindeki bilgiler eski airbag ünitesine eprom yazıcılarla yazılıyor. Dolayısı ile araç gösterge ekranında Airbag ışığı yanmıyor..

Patlama sonucu yırtılmış eski araç torpidoları yapıştırma yöntemi ile tamir edildikten sonra üzerine aynı renkten suni deri ile kaplanıyor. ve orijinalinden ayırt bile edilemiyor. Torpido üzerinde bulunan AIRBAG Yazıları ise eskisinden jilet ile söküldükten sonra japon yapıştırıcı ile yeni kaplanan yüzeye yapıştırılıyor.

Sonrasında aracın ACU veya ECU Dediğimiz Elektronik kontrol ünitesi'ne bağlanarak airbag arızası siliniyor. Böylece araç daha sonradan servise dahi gitse bu aracın airbaglerinin tamir edildiği anlaşılamıyor.

Böylece işlem bitmiş oluyor...

Normal şartlarda 2 Airbag'li bir aracın airbagleri ve kontrol ünitesi 3000 YTL iken bu işlem sonucunda 1000 YTL 'ye ücret talep ediliyor..

Avrupa Birliğine girmek üzere olduğumuz bu günlerde insanların hayatlarını tehlikeye atmak sureti ile para kazanan bu gibi işletmelerin denetlenmediğini hepimiz bilmekteyiz. Belki de yapılan iş gayri resmi değildir...

Ancak böyle bir aracı 2.El olarak satın alan kişi yada kişiler bu araçların airbag ünitelerinin ve airbaglerinin tamir edilip edildiğini çok fazla anlama şansları yok.

Yeni bir yasa çıkartılarak araçların dönemsel muayenelerinde bu üniteler ve airbag'ler dikkatle incelenirse ve o araçlar muayeneden olumsuz not alırsa bu insan hayatı taşıyan risk ortadan kalkmış olur.

En azından 2.El araç alan bir kişi aracın airbag ve kontrol ünitelerinin tamir edilip edilmediğini muayeneye götürdüklerinde öğrenmiş olur ve gerekli aksiyonu alırlar...

Ekspertiz yapan uzman kişilere aracın airbag ve airbag ünitesinin bulunduğu bölgede işlem olup olmadığını sorun.

Türkiye'de oto sanayi sitelerinin içerisinde bulunan airbag tamircileri çok fazla oranda eski patlamış airbagleri tamir etmek sureti ile tekrardan hayata geçirmektedir.. Airbag tamiri dediğimiz olay tamamen ilkel şartlarda ve bilinçsizce yapılmaktadır.
ReNe (09 Mayıs 2008) Hyundai
Veloster
Ayıp walla bari airbagi çıkarsınlar sadece eproma patlamamıştır diye yeniden yazılımı güncellesinler nasıl olsa o tamir !!! edilen airbag açılmayacak 1000 ytl ye gerek yok Uzgun Bu bizim ülkemizde yapılıyor sadece zannedersem ...

_--ReNe--_39737
takinardi (11 Mayıs 2008) Toyota
Yaris
Allah kaza bela vermesin cümlemize. Kaza yaptın airbagler açıldı. O araçtan bir daha hayır gelmez. Bu benim bakış açım. Sat çıkar elinden. Tamirmiş-onarımmış hiçbirşey fabrikadan çıktığı gibi olmuyor.(Yetkili servisi olsa dahi)39761
şenerünlü (11 Mayıs 2008) 

Moderatör


Mazda
626
birde bu çıktı başımıza39765
cnbbsxxx (03 Şubat 2009) Ford
2008
arkadaşlar herkese merhabalar
Nette arama motorunda airbag tamiri yazınca yüzlerce firma ilanına rastladım benim firmada aralarında,dönüp bu mesajlara baktım birde kaenime baktım kendimi bu yazıyı yazmaya mecbur bırakmışım gibi alacağım tepkileride bilerek açıklama yapmak zorunda hissettim..
Öncelikle airbag tamiri dünyanın her yerinde yapılıyor bizim ülkede kendi üretimimiz araçların parçaları nasıl ucuz ise oradada aynı nasıl biz bir renault tofaş gibi markaların parcalarını ucuza alıyorsak hatta kaba tabir bakkalda bile varsa atıyorum almanyada mercedes bmw nin parçaları bakkalda bile var ve ucuz.bakın renault megane 2 yeni çıktığında sürücü hava yastığı 180 lira idi pazarda araç rağbet gördü bir anda 680 ytl oldu bunu bizzat yaşadım ben şimdi aynı yastık 1200 lira civarı neden talep cok.
aynı aracın göğüslüğünü servisler 650 lira civarıydı satıyorken spot pazarda adam ayağıma kadar getiriyor 410 lira ; şimdi siz nereyi tercih ederdiniz benim ticaret sicilimde HAVA YASTIĞI TAMİRİ VE SATIŞI yazıyor yani ben kaportacıdan hurdacıdan plastikciden dönme yapmıyorum.zaman zaman bizde işletmeye gelen araçlara çıkma hava yastığı montajlıyoruz bunu genelde müşteri kendisi temin ediyor ve oto hurdacıları bu işte etkin rol oynuyor,komple takım hava yastığını 500 ila 1500 tl arası bulmak mümkün,bun artık bir sektör oldu ve avrupadada aynı PRC ne herkes biliyor onlar bile artık diğer ülkelere fason hava yastığı üretiyor ve garantisi yok...!
Hava yastığı tamirine gelince bezlerin dikilmesi konusunu arkadaşım kulaktan dolma yazmış bu çok açık kendisi bu işin nasıl yapıldığını isterse gelip bize konuk olarak yerinde görebilir.patlayan bez kullanılmaz bunu unutmayalım kullanmakta bir risk varmı kısmen yok ama katlama yapmak için uzun uğraşı vermek gerekir biz kullanmıyoruz zaten gazla dolunca özelliğini yitirmesede sertleserek kullanılmaz hale geliyor yani bohça gibi yırtılmıyor bir yolcu hava yastığı kaza esnasında atıyorum 300 lt hava ile dolup bir kaç saniyede bu şişik konumunu koruduğunu biliyoruz eğer basınc fazla gelirse emniyet kapakları -ki bunlar beze yapışkan lateks kapaklardır bunlar basınc fazla gelince patlayarak tahliye sağlar.
Patlayan airbag torbası dikilerek yerine takılıyor yani bu kulaktan dolma tezinizi çürütüyor sanırım...
AR-GE konusunda iddialı olan firmamız öncelikle akademik tabanlı ekip onun için yeterli donanım ve eğitim olmadan bu işler şaka gibi değil insan hayatı ile oynanmayacağını hepimiz biliyoruz..kulaktan dolma bilgiler yerine bence yerinde görerek ezberlerden kurtulabiliriz,yoksa adil olmayan şu olur kurunun yanında yanan yaş herkes olabilir lütfen önyargılı değil görerek...
Yetkili servislere gelince benim şahsi görüşüm orada çalışanlar öncelikle sizin bizim gibi insanlar işte ülkemizin eğitim seviyesi tabanı hala orta ve lise döneminde geziyor oto sanayisinde tutunamayıp hayatını sosyal güvenlik başta garanti altına almak için kendini oraya bir şekilde atan çok.bunların içinde hakikaten işini layıkıyla yapan yani yaptığı markayı yalayıp yutmuş artık işi hakikaten öğrenmiş takdire şayan arkadaşlar çok ama vasatlarda,sonra serviste şu avantaj var ekstra çıktığında hesap vereceği kimse yok olsa bile pasifize edebiliyorsun orada,yedek parca deposu elinin altında falan gibi demene yanılma şansın cok.tek şansı eğitim alıp güncel tutuyorlar kendilerini ha..! bunu anlatırken o personeli küçümsemiyorum ama her gün o arkadaşlarla içiçe çalışıyoruz.sonuç olarak servis harikalar diyarı değil anlamında..eğitim düzeyimizi ve insan sevgimizi tavanda tutamadığımız sürece bu tip konularla savaşmak zorunda kalacağız tabiki..hatta bazıları yanlış anlayıp işine gelen yerlere istediği yorumu yapıp birbirimizle uğraşmamıza bile sebep olacak yaşadık bunları zaman içinde..
baştada belirttiğim gibi bu açıklamayı sadece kendi yaptığımız işe bakıp terazide dengeyi bozmayalım diye yazıyorum,istemeden üzüntü verdik ise lütfen affedin..
saygılarımla...
bilgi için mail atabilirsiniz...48371
maktas (30 Ekim 2009) Mercedes-Benz
C180
merhaba;
Bilgilendirme için teşekkür ederim.Fakat anlayamadığım bir kaç şey var.

"AR-GE konusunda iddialı olan firmamız öncelikle akademik tabanlı ekip" demişsiniz. Nasıl bir Ar-Ge merkezi ve air bag konusunda nasıl uzman bir ekibiniz var.?

Ayrıca patlamış airbagleri toplayıp active inflator takarak ve ayrıca kapak üzerindeki yırtılma çizgilerini plastik kaynağıyla yapıştırarak mı tamir ediyorsunuz??

Teşekkürler....53485
brkilker (24 Ekim 2010) Alfa Romeo
2010

Selamlar,

Üst te yayımlanan makalenin tamamı tarafıma aittir. Arkadaş çok güzel açıklama yapmış, Ancak ben bu makaleyi yazarken sanayide gördüklerimi yazdım,

Öncelikle şunu merak ediyorum 500 TL ye tamir edilen patlaması kenin olsada patlamama riski olan airbag mi mantıklı ,2000 TL ye orjinalimi? en azından patlamadığında karşınızda distiribütör,bayii, v.b muhatap varken..

Burada tek önemli şey insan hayatıdır ve bununda bir bedeli yoktur.

Arabanız ağır bir hasar yaptığında pert olur, Pert olduğunda araç sahibine yeni araç veya bedeli ödenir. Peki eski araç ne olur?

Pert olarak satılır....

Peki araç onarılacaksa neden pert edilir? Pert olan araç trafikte ne kadar sağlıklıdır.?

Bir araç pert oluyorsa o araç preslenmelidir bence çünkü o araç satıldığında insanlar o aracı çıkma parçalarla, airbaglerini dikerek. orasını çekerek, şase yamuk v.b tamir ediyor. kimde pert aracı alıp servisinde 4*4 lük yaptırmıyor..

www.burakilker.com

58948
goksel19 (24 Ekim 2010) 

Moderatör


Opel
Insignia
bilgi için teşekkürler erkan. ancak 2 airbag tamiri ve program yüklemesi 300-400 tl arası. Benim aracı götürdüğüm pejodan ayrılma arkadaşlar var, tavsiye etmiyorlar. normalde yapsalar veya aracılık yapsalar para kazanacaklar ama yapmıyorlarmış. Adamlarla sanayi hakkında bir ara oturup bayağı bir konuşmuştuk. hele birde pert araçları yapma işi var, evlere şenlik.
58949
mavi (24 Ekim 2010) Mitsubishi
Evo

www.burakilker.com adresinde virüs var arkadaşlar. açılır pencerelere izin vermeyin sakın.58951
mkara (31 Ekim 2010) Kia
M5

Peki araç onarılacaksa neden pert edilir? Pert olan araç trafikte ne kadar sağlıklıdır.?

konusuna katılmıyorumm.araçların kaza dumuna göre experler tuttukları raporlar nedeniyle bu belgeler araca verilir.araçlar çekme belgeli yada hurda diye 2 ye ayrılır.mesela size örnek vereyim.aracınızla trafikte bir tarafını komple sürttünüz ve bunun sonucundada bir taraf komple çizildi ve birazda çöktü.aracınızda hava yastığıda açıldıysa bu araç büyük ihtimal pert oluyor.çünkü mesela aracınızın değeri 20000 lira ise 10000lira üzerinde exper masraf çıkarırsa araçı perte ayrılacaktır ki benim tanıdığım experlerler çok fazla çıkartıyor.hava yastığı=3000-4000 kaportaya=5000 boya işçilik=3000 yazsa yeter.araç sahibi sanayide bu aracı yaptırsa belki 5000 liraya tüm işlemlerini yapabilcekken araç pert oluyor..benim bir arkadaşım megane ile kaza  yaptı kaza taklalıydı.araca exper=68000 lira rapor yazdıki aracın sıfırı 40000lira belki  artık siz düşünün. (experler her parçayı onarma değilde değiştrimek yoluna gittiğinden parça fiyatları da servisler baz alındığından bu raporlar uçuk çıkıtyor.hiç bir zaman onarım yapma taraftarı olmazlar.)

bu olay türkiyede biiraz karışıkkkk.umarım kaza yapmazsınız da böyle şeylerle uğraşmazsınız

59037
brkilker (12 Aralık 2010) Alfa Romeo
2010
www.burakilker.com daki virüs problemi giderilmiştir
59492
brkilker (12 Aralık 2010) Alfa Romeo
2010
Şöyle düşünün 40.000 TL Lik meganda 60.000 Tl masraf var .. sigorta şirketinden o aracı 10.000 tl ye satın alan bir sanayici o aracı tekrardan yollara ucuz yoldan çıkarmak için uğraşıyor... airbaglerini yaptırıyor beynini kodlatıyor, çıkma disk,aks,fren sistemi v.s sonra o araç tekrardan yola çıkıyor hem sürücüsünü,yolcusunu  hemde yaya ve diğer araçların hayatını tehlikeye atıyor, Evinizi sigorta yaptırıyorsunuz yangın çıktı ev yandı eşyaların yanık olanlarını sigorta şirketi nasıl çöpe atıyor ve yenisini alıyorsa araçta öyle olmalıdır, pert ise araç preslenip ödemesi sigortalıya yapılmalıdır. Bu olay sigorta şirketlerinin işine geldiğinden kazalı aracı satıyorlar... Burak
59493Yeni Cevap   Paylaş Son Cevap

Son Eklenenler

Ayın Popüleri


7933 kez okundu


3890 kez okundu

İlgili Konular